مجله گردشگری مهام

اسپانیا

اسپانیا:
با نام رسمی پادشاهی اسپانیا کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم‌مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال (به طول ۱۲۱۴ کیلومتر) طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است.

قلمروی اسپانیا افزون بر سرزمین اصلی شامل جزایر بالئارس در دریای مدیترانه، جزایر قناری در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس، دو شهر خودمختار سبته و ملیلیه در آفریقای شمالی هم‌مرز با کشور مراکش و چندین جزیره مسکونی و غیر مسکونی دیگراز جمله آلبوران، شافاریناس، آلوزماس و ولز د لا گومرا می‌باشد. با مساحت ۵۰۵۹۹۲ کیلومتر مربع، اسپانیا کمی بزرگتر از ترکمنستان و از لحاظ بزرگی دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ اروپاست.

انسان مدرن نخستین بار در حدود ۳۵۰۰۰ سال پیش قدم به شبه جزیره ایبریا گذاشت. در حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد از این منطقه تحت فرمان حکومت روم قرار گرفت و هیسپانیا نامیده می‌شد. هیسپانیا در قرون وسطی توسط قبایل ژرمن و پس از آن توسط مورها تصرف شد. در قرن پانزدهم پس از ازدواج‌های بین حکومتی فرمانروایان کاتولیک و اتحاد این حکومت‌ها و همچنین سقوط کامل آندلس و بازپس گیری آن از دست موروهای مسلمان در سال ۱۴۹۲ اسپانیا به شکل کشوری یکپارچه پدیدار شد. در اوایل دوران جدید اسپانیا به یک امپراتوری پر قدرت جهانی تبدیل شد و اسپانیایی‌ها به عنوان یکی از نخستین فاتحان دنیای جدید به قاره آمریکا وارد و در آنجا ساکن شدند. بیش از پانصد میلیون نفر اسپانیایی زبان ساکن در آمریکا میراثی است که اسپانیایی‌ها در این قاره بر جای گذاشتند.

اسپانیای امروزی کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است. اسپانیا یک کشور توسعه‌یافته و نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی می‌باشد. این کشور همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است. اسپانیا در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا عضو است.

زبان
زبان اسپانیایی، زبان رسمی این کشور است. اما در بخش‌های مختلف اسپانیا، زبان‌های متنوع دیگری نیز رواج دارند. زبان‌های غیر رسمی و لهجه‌های گوناگون در اقصی نقاط این کشور شنیده می‌شوند.

جزایر

جزایر اسپانیا شامل جزایر بالئاری در دریای مدیترانه و جزایر قناری در اقیانوس اطلس می‌باشد. افزون بر اینها شماری جزیره غیر مسکونی دیگر در سمت مدیترانه‌ای تنگه جبل‌الطارق نیز متعلق به اسپانیا است از جمله جزایر چافاریناس، آلهوسماس و جزیره کوچک پرخیل. جزیره آلبوران که بین اسپانیا و شمال آفریقا قرار دارد نیز تحت حاکمیت اسپانیا می‌باشد. جزیره کوچک فاسان که در رودخانه بیداسوآ قرار دارد تحت حاکمیت مشترک اسپانیا و فرانسه اداره می‌شود.

حقایقی جالب درباره‌ی اسپانیا

۱-اسپانیا شهرها و دهکده‌های تاریخی متعددی دارد. مادرید، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. از میان سایر شهرهای بزرگ اسپانیا، بارسلون، والنسیا، سویا و مالاگا را می‌توان نام برد.

۲-به نظر می‌رسد که ریشه‌ی کلمه‌های Spain و España، در واقع کلمه‌ی رومی ‘Hispania’ است.

۳-اهالی ایبری، باسک و سلت‌ها ساکنان اصلی اسپانیا بودند. این کشور، ۲۰۶ سال قبل از میلاد مسیح بخشی از امپراتوری روم شد. اسپانیا بعد‌ها توسط ویزیگوت‌ها (Visigothic)، مسلمانان، فرانک‌ها و مسیحیان اداره شده است.

۴-در دهه‌ی ۱۶۰۰ میلادی، اسپانیا بر کل شبه‌جزیره‌ی ایبری، تعدادی از جزایر کارائیب، بیشتر آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی و بخش‌هایی از آمریکای شمالی فرمانروایی می‌کرد. امپراتوری اسپانیا بخش‌هایی از استرالیا، قسمت‌هایی از فرانسه، آلمان، ایتالیا و هلند را در بر می‌گرفت.

۵-کشور اسپانیا نقشی کلیدی در کشف بخش‌های مختلف دنیا و گسترش آن داشته است. فردیناند ماژلان، کاشف پرتغالی بود که به دولت اسپانیا خدمت می‌کرد. او اولین کسی بود که با هدف دور زدن کره‌ی زمین، رهبری یک ناوگان اکتشافی را به عهده گرفت.

۶-کریستف کلمب که تحت حمایت‌های مالی پادشاه فردیناند و ملکه ایزابلا بود، پس از سفرش به آمریکا، حکمرانی Castile و Aragon را به دست گرفت. سایر کاشفان اسپانیایی نیز حکمرانی بر کشورهای مختلف را در اوایل قرن شانزدهم، مطالبه کردند. فرانسیسکو پیزارو، کشور پرو ، Pedro de Mendonza آرژانتین و ارنان کورتس کشور مکزیک را تصرف کردند.

۷-کنگره‌ی نمایندگان از ۳۵۰ عضو تشکیل شده که از طریق انتخابات، برای یک دوره‌ی چهار ساله برگزیده می‌شوند. مجلس سنا در قوه‌ی مقننه، ۲۶۶ کرسی دارد که ۲۰۸ تای آن از طریق انتخابات و ۵۸ نماینده نیز توسط قانونگذاران بخش‌های خودمختار اسپانیا برای مدت چهار سال انتخاب می‌شوند.

۸-گاوبازی به عنوان یک هنر اصیل در اسپانیا شناخته می‌شود و یکی از جاذبه‌های ورزشی بزرگ و پرطرفدار است. گاوبازی بخشی از تاریخ و فرهنگ اسپانیا است. نکته‌ی جالب اینجاست که رینگ‌های مخصوص گاوبازی هم در شهرهای بزرگ و هم در نقاط دورافتاده وجود دارد.

۹-فوتبال، پرطرفدارترین ورزش در اسپانیا است. از میان سایر ورزش‌های محبوب در این کشور می‌توان فرمول ۱، دوچرخه‌سواری، هندبال، تنیس، بسکتبال و موتورسواری را نام برد. شهر بارسلون اسپانیا میزبان رقابت‌های المپیک تابستانی در سال ۱۹۹۲ بوده است.

۱۰-موسیقی و رقص فلامنکو، بخش‌هایی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ اسپانیا هستند.

۱۱-جشنواره‌ی San Isidro، فستیوالی یک‌ هفته‌ای است که در پانزدهم ماه مه در شهر مادرید برگزار می‌شود. شهر سویا، میزبان جشنواره‌ی Corpus Christi در اواخر ماه مه و اوایل ژوئن است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *