مجله گردشگری مهام

هلند

هلند:
هلند کشوری است کوچک از قلمروهای پادشاهی هلند در شمال غربی اروپا با شانزده و نیم میلیون جمعیت که بیشترشان مسیحی پروتستان هستند. جمعیت مسلمانان هلند نزدیک به یک میلیون نفر است. پایتخت هلند شهر آمستردام است، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند (به زبان هلندی: Koninkrijk der Nederlanden کُنینک‌رَیک دِر نِیدِرلاندِن) بشمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. هلند از شرق با آلمان همسایه‌است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا هم‌جوار است. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به‌شمار می‌رود.
۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند.

حدود ۵۰ درصد از زمین‌های هلند نیز ارتفاعی کمتر از یک متر از سطح دریا دارد. به این خاطر است که نام این کشور در زبان هلندی Nederland به معنی «سرزمین پست» (فروبوم) است و نامی که بسیاری زبان‌های دیگر برای این کشور به‌کار می‌برند هم همین معنی را می‌دهد. هلند را در آلمانی Niederlande، در انگلیسی the Netherlands، در کرواتی Nizozemska، در فرانسوی Les Pays-Bas، در ایتالیایی Paesi Bassi، در فنلاندی Alankomaat و در اسپانیایی Países Bajos می‌نامند که همگی در این زبان‌ها به معنی «سرزمین پست» است.

زبان رسمی هلند، هلندی است (به هلندی:Nederlands). این زبان شاخه‌ای از زبان‌های ژرمنی است و به آلمانی شباهت‌هایی دارد. برخی واژگان فرانسوی نیز از دوره‌های تسلط فرانسویان بر این منطقه، در زبان هلندی جذب شده‌اند. گسترهٔ جغرافیایی زبان هلندی به جز کشور هلند، استان‌های شمالی بلژیک را نیز دربر می‌گیرد. در مستعمرات هلند از جمله در سورینام لهجه‌های بومی‌شدهٔ هلندی کاربرد داشته‌است. همچنین هلندیان علاقه‌مند به یادگیری زبان‌های خارجی هستند به گونه‌ای که بین ۹۱ تا ۹۳ درصد آنها می‌توانند به انگلیسی، ۷۱ درصد به آلمانی، ۲۹ درصد به فرانسوی و ۵ درصد به اسپانیایی محاوره کنند.

آب و هوا

آب و هوای کشور هلند جزو نقاط قوت این کشور به شمار می آید. دمای معمول این شهر ۳ درجه سانتی گراد و در اکثر اوقات بارانی ست. برای سفر به آن لازم است که از موقعیت جغرافیایی و نوع آب و هوای کشور هلند آگاهی کامل داشته باشید که بتوانید لباس‌ها و اقلام مناسب آن آب و هوای کشور هلند را همراه خود ببرید. خوب است بدانید که اغلب مناطق کشور هلند نیمه ابری ست و مردم آن به دیدن آسمانی بارانی عادت کرده‌اند.

جزییات آب و هوای کشور هلند در زمستان
آب و هوای کشور هلند تشابه زیادی با آب و هوای شمال ایران دارد با این تفاوت که وزش باد در آن کشور بیشتر است و در همین راستا کمی سردتر خواهد بود. البته ناگفته نماند که سرمای هلند اصلاً آزاردهنده نیست و در فصل زمستان کمتر مشاهده می‌شود که دما به زیر صفردرجه برسد، دمای زیر صفر درجه به ندرت و حداکثر ۱ الی ۳ روز خواهد بود که این یکی از ویژکی های آب و هوای کشور هلند میباشد.

جزییات آب و هوای کشور هلند در تابستان
در فصل تابستان نیز دما به بیش از ۳۰ درجه نخواهد رسید، کشور هلند آب و هوایی گرمتر نسبت به مناطق اروپایی از جمله آلمان دارد. آب و هوای کشور هلند در همه مناطق تقریباً یکسان است و اختلاف دمایی محسوسی مشاهده نمی‌شود، این اختلاف دما در سرتاسر کشور هلند حداکثر ۳ درجه است نکته جالب این کشور که جزئی از جاذبه‌های گردشگری آن به شمار می‌آید ریزش باران پودری ست که هرگز در ایران آن را تجربه نکرده‌اید.

آب و هوای کشور هلند و میزان بارش در این کشور
کشور هلند یکی از پربارش ترین کشورهای جهان به شمار می‌آید که در ماه‌های آوریل و می می‌توانید شاهد کمترین میزان بارش در این کشور باشید. مشاهده آب و هوای آفتابی در این کشور تجربه‌ای بسیار فوق العاده و بی نظیر است، امستردام یکی از مناطق توریستی این کشور است که جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. اکثراً گفته می‌شود که هلند نسبت به آلمان جذابیت‌های خاص بیشتری را در خود جای داده است که باعث جذب مهاجران و گردشگران زیادی به خود شده است.

زمان مناسب برای سفر به کشور هلند برای بهرهگیری از بهترین آب و هوای کشور هلند
با توجه به نوع آب و هوای کشور هلند همه فصول برای سفر به آن مناسب است اواسط ماه آوریل تا اکتبر بهترین زمان برای سفر به این کشور به حساب می‌آید، البته ناگفته نماند که فصل تابستان نیز زمان مناسبی برای سفر است اما در این تاریخ شهرهای هلند بسیار شلوغ می‌شود و قیمت‌ها نیز افزایش میابد پس بهتر است که اواسط ماه آوریل تا اکتبر را برای زمان سفر خود انتخاب نمایید.

اگر قصد سفر به این کشور در تابستان را دارید پوشیدن لباس‌هایی به رنگ روشن توصیه می‌شود و باید بدانید که دمای هوا در این فصل چندان گرم و سوزان نیست. برای فصل زمستان نیز خوب است که بارانی به همراه داشته باشید، یا از لباس‌هایی استفاده کنید که آب به داخل آنها نفوذ نکند تا بتوانید به‌راحتی در شهر تردد کنید.

غذا ها و نوشیدنی ها
کشــور هلنــد بــر خــلاف کشــورهایی همچــون فرانســه، ایتالیــا و اســپانیا غذاهــای معروفــی زیــادی نــدارد. امــا ایــن بــدان معنــی نیســت کــه هلنــد از ســنت آشــپزی و طبــخ بــی بهــره اســت. هلنــدی هــا علاقــه عجیبــی بــه خــوردن ســیب زمینــی دارنــد. آن هــا از بشــقاب هــای گوشــتی ســنتی همــراه بــا ســیب زمینــی، ســبزیجات بخارپــز شــده و نوعــی آبگوشــت اســتفاده مــی کننــد. از جملــه معــروف تریــن غذاهــای زمســتانی هلنــد ســوپ نخــود فرنگــی بــه همــراه ســس مخصــوص و یــا ژامبــون اســت کــه بــا نــان تــرد خــورده مــی شــود.
در شــب ســال نــو بــوی خــوش نوعــی کیــک (Oliebollen) از هــر خانــه ای بــه مشــام مــی رســد. ایــن کیــک یــا کلوچــه در زبــان انگلیســی بــه دونــات هلنــدی معــروف اســت. در ایــن کیــک خوشــمزه از ســیب، کشــمش، تخــم مــرغ، آرد و شــکر اســتفاده مــی شــود. پنیرهــای هلنــد نیــز دارای شــهرت جهانــی مــی باشــند. از جملــه انــواع معــروف پنیــرهلندی می توان به Leerdammer وGouda ،Edam ،Leyden اشــاره کــرد. در هلند قهوه به همراه شیر (Koffie Verkeerd) نیز طرفداران بسیاری دارد.

سوغات هلند

گل‌های هلند

اگر به هلند سفر کردید دنبال مکانی هستید که هدیه و سوغاتی تهیه کنید، به احتمال فراوان بازار گل (flower market) مناسب شما خواهد بود. تنها بازار گل شناور جهان که گستره‌ی وسیعی از گل‌های خیره کننده در آن به فروش می‌رسد. به علاوه می‌توانید انواع و اقسام بذر و پیاز گل را تهیه و برای کشت به کشور خودتان ببرید. با وجود اینکه بازار گل همیشه لذتی سرشار از احساس را به همراه دارد، اما مشخصاً بهترین زمان برای بازدید از آن فصل‌های بهار و تابستان است.

سفال‌های شهر دلفت

اگر در شهر دلفت هستید، ابتدا از مناظر زیبا لذت ببرید و بعد به سراغ آثار سرامیکی بروید؛ تاریخ سفالگری در دلفت به قرن هفدهم برمی‌گردد و یکی از نقاط عطف تاریخ هلندی‌هاست. امروزه این اشیا هنری از جنس چینی بوده و توسط دست، رنگ آمیزی می‌شوند. آن‌ها معمولاً آبی رنگ هستند و طرح‌های بی‌نظیری دارند. شما به دلخواه خود می‌توانید یکی از چندین کارخانه‌ی تولیدی این محصولات در شهر دلفت را انتخاب، و از آن بازدید کنید. The Delftse Pauw و The Candelear شاخص‌ترین آن‌ها هستند. بعد از بازدید، می‌توانید به راحتی چندین شیء سفالی را با قیمت مناسب بخرید و به خانه ببرید و با نگاه کردن به آن همواره سفر خود را به یاد آورید.

 

کلمپن، کفش چوپی پرخاطره برای هلندی‌ها

“کلمپن” کفش‌های چوبی‌ای‌ست که در اواسط قرون‌وسطی و دوران باستان در بخش‌هایی از اروپا توسط دهقانان برای کار در مزرعه و باغ و یا راه رفتن روی برف و گِل درست شد. از دیگر نام‌های قدیمی این نوع کفش‌ها ــ اگر بخواهیم ترجمهٔ لفظ به لفظ کنیم ــ کنده توخالی (holleblok) است و اشکال قدیمی این کفش‌ها هم بی‌شباهت به کنده‌های چوبی بزرگ توخالی نبوده است.
صحبت در مورد قدمت این کفش‌ها کمی مشکل است. با اینکه خود هلندی‌ها هم اطلاعات دقیقی از تاریخ و نحوه به وجود آمدن این کفش‌ها ندارند، اما گفته می‌شود تاریخ این کفش‌های چوبی به ۸۰۰ سال قبل، به زمان قبایل ژرمن باستان که هلند مدرن امروزی را پدید آورده‌اند، می‌رسد. دقیقاً نمی‌توان گفت از چه سالی مردم برای استفادهٔ روزمره شروع به ساختن این کفش‌ها کرده‌اند، اما حفاری‌های سال ۱۹۷۹ در “نیووِندَیک” Nieuwendijk در آمستردام و پیدا کردن کفش‌هایی متعلق به بیش از ۸۰۰ سال پیش نشان از قدمت طولانی آنها دارد. قدیمی‌ترین این کفش‌ها از جنس چوب توسکانی در ایتالیا است که قدمت آن به سال ۱۲۳۰ میلادی می‌رسد و نیز کفش دیگری که در حفاری‌های شهر رتردام در هلند پیدا شده‌است و قدمت آن به سال ۱۲۸۰ میلادی می‌رسد.


مارکن (Marken) جزیره‌ای در شمال هلند است که قبل از سال ۱۹۵۷ میلادی که به وسیلۀ سد آن را به خشکی وصل کردند، کاملاً در محاصره دریا بود. مردم این جزیرۀ کوچک در زمستان که آب دریا یخ می‌بست، برای آمدن به خشکی چاره‌ای جز عبور از روی یخ نداشتند. همین امر باعث تولید کفش‌های چوبی برای راه رفتن و گاه سُر خوردن روی یخ شد. کفش‌هایی با ضخامت بیشتر و میخ‌هایی که در کف کفش برای جلوگیری از لیز خوردن تعبیه شده بود. ثروتمندان برای راحت راه رفتن با کلومپن‌ها و نگهداری بیشتر از آنها، داخل و خارج کفش‌ها را با چرم می‌پوشاندند. کشاورزان و فقرا این کار را با علف‌های مزرعه‌شان انجام می‌دادند که این کار کفش‌ها را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه می‌داشت. تقریباً می‌توان گفت طبقۀ اجتماعی مردم را با نوع کفش‌های چوبی که به پا داشتند، می‌شناختند.

خرید سوغات در آمستردام
مرکز شهر آمستردام همیشه شلوغ است. از گردشگران گرفته تا مغازه‌هایی که اجناس رنگی‌شان را بیرون مغازه برای جلب توجه مشتری‌ها چیده‌اند.در این بین مغازه‌های سوغاتی‌فروشی بسیار به چشم می‌خورد.
اجناس کوچک و بزرگ تزئینی برای یادگاری و یا ارمغان از شهر آس‌بادها (آسیاب‌های بادی). داخل مغازه‌ها که سرک بکشید، انواع و اقسام این کفش‌ها را در رنگ‌ها و اندازه‌ها و جنس‌های مختلف خواهید دید؛ از جاکلیدی و آویز و قلک سرامیکی و روفرشی گرفته تا کفش‌های بزرگ چوبی به شکل گلدان و یا برای گذاشتن چیزی در آن، و حتا برای پوشیدن.

زیباترین شهر های هلند

۱- آمستردام
۲- بروک در واترلند
۳- دلفت
۴- خیتهورن
۵- لاهه
۶- هارلینگن
۷- لیدن
۸- ناردن
۹- تورن
۱۰- والکنبرگ

حقایقی خواندنی درباره هلند

۱- در کشور هلند در حدود ۳۰ هزار فارسی‌زبان ایرانی سکونت دارند، ۳۵ هزار نفر از کشور افغانستان هستند که آنها به زبانهای فارسی دری، پشتو، اردو، ترکی ازبکی صحبت می‌کنند.

۲- بر اساس گزارش های رسمی منتشر شده، هلند در میان ۱۲۵ کشور جهان مغذی ترین، سالم ترین و مقرون به صرفه ترین غذا را در اختیار دارد و سالم ترین کشور به شمار می رود.

۳- دو واژه «Netherlands» و «Holland» یکسان و به یک معنا نیستند. مورد دوم ناحیه ای ساحلی در قلب کشور هلند به شمار می رود. مردم معمولا این دو را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

۴- هلند به خاطر اختراع ابزارهای مفید و پرکاربردی مانند تلکسوپ، ساعت پاندولی و دماسنج جیوه ای شهرت زیادی دارد. تمام آن ها در قرن های شانزدهم و هفدهم اختراع شده اند.

۵- سرود ملی هلند با سابقه ترین و قدیمی ترین در جهان به شمار می رود. هم شعر و هم آهنگ به قرن ۱۶ باز می گردند. در این سرود، پادشاه از نژاد خود و وفاداری و احترامش به پادشاه اسپانیا سخن می گوید.

۶-شهروندان کشور هلند با ساک های دستی شخصی خود وارد فروشگاه ها شده و مواد غذایی تهیه می کنند. بنابراین هنگام سفر به این کشور باید این مورد را در نظر داشته باشید.

۷- در آغاز دهه ۱۹۸۰ میلادی، ۴ هزار نفر از مردم تصمیم گرفتند شهروندان را به استفاده بیشتر از دوچرخه ها تشویق نمایند. شهر هوتن اکنون امن ترین و پاک ترین مکان دنیا به شمار می رود.

۸- هلند قوانین سخت گیرانه ای برای مبارزه با آزار و اذیت حیوانات وضع کرده است. بر اساس آخرین اعلام نظر مقامات رسمی، هیچ سگ و یا گربه طرد شده ای در این کشور وجود ندارد.

۹- هلندی ها به خوبی با زبان انگلیسی آشنا هستند. پژوهش های انجام گرفته روی شهروندان هلند در سال ۲۰۱۶، امتیاز ۷۲٫۱۶ را برای آن ها به ارمغان آورد. دانمارک و سوئد نیز در رده های بعدی قرار گرفتند. از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر از هلندی ها انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود صحبت می کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *