مجله گردشگری مهام

آلمان

آلمان:
با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، نام بین‌المللی روی نقشه “germany” کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد.مساحت آن ۳۵۷۱۲۱٫۴۱ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

رمی‌ها اولین گروه از انسان‌های متمدن بودند، که در آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین‌های متعلق به وی، سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن‌ها به آلمان امروزی ختم می‌شود. اولین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. پس از این دوره، حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید، این دوره که شامل قرون وسطی می‌شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می‌توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد. پس از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراطوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت. با پایان جنگ جهانی اول، قیصر مجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می‌نامند. با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژادپرستی، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود. پس از جنگ جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، تا در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دهند.

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت می‌باشند.

آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت‌های زیادی را متحمل شد. پس از پایان جنگ با وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم‌اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.

آب و هوا
آلمان نیز مثل سایر کشورهای اروپایی، مقصدی برای تمام طول سال است اما تا حدودی هم نمی‌توانید به پایداری وضعیت آب و هوای این کشور در تمامی طول سال، اعتماد کنید. هرچند به طور کلی می‌توانیم بگوییم این کشور دارای تابستان‌های گرم و زمستان های سرد است (البته طولانی مدت بودن جبهه سرد و بارش برف به مقدار زیاد بسیار کم اتفاق می افتد) در طول سال بارش باران نکته بسیار خوبی برای متعادل سازی دمای آب و هواست، البته در ماه های تابستانی میزان بارش باران زیادتر است که معمولا این بارش ها غیرقابل پیش بینی هستند.

میانگین دما در ماه ژانویه ۳ درجه سانتیگراد (۳۸ فارنهایت) و در ماه جولای ۲۲ درجه سانتیگراد (۷۲فارنهایت) است. کمینه دما در آلمان معمولا ۱۰- درجه سانتیگراد در زمستان ها و بیشینه دما نیز ۳۵ درجه سانتیگراد در تابستان‌هاست. که این میزان از دما در تابستان معمولا تمایل به قسمت جنوب غربی آلمان دارد، جایی که منظره بسیار زیبایی از دریای مدیترانه دیده می شود. خیلی تعجب نکنید که آلمان کشور مهمی در تولید انگور و گرفتن سایر نوشیدنی‌ها از آن شناخته شده است.

از ماه می تا سپتامبر تعداد گردشگران در این کشور افزایش می یابد و جزو بهترین زمان ها برای گردشگرانی محسوب می شود که می‌خواهند مدت زمان بیشتری دور از هتل و اماکن سربسته به طبیعت‌گردی بپردازند. با این حال، فصل بهار و پاییز از جمله فصولی است که به طور عادی طبیعت زیباست و مناسب برای افرادی است که می‌خواهند در فصلی خارج از فصل توریست ها به این کشور بروند و از جای جای آن لذت ببرند. تعطیلات زمستانی به خودی خود یک واقعه مهم در آلمان است و زمان مناسب برای اسکی، ماه دسامبر تا اواخر ماه مارس است.

ماه ژانویه تا آوریل مناسب برای کسانی است که دوست دارند جاذبه‌های کشور را در کمال آرامش و بدور از هرگونه ازدحام جمعیت ببینند. در نظر داشته باشید شهرهایی همانند برلین به ندرت در طول سال خالی از گردشگران است. هزینه سفر در ماه‌های نزدیک به تابستان بالاتر از سایر ماه‌ها است. نکته بعدی که باید درنظر بگیرید این است که نرخ هتل‌ها در زمانی که همایش، جشنواره و یا … در شهرها برگزار می‌شوند، افزایش می یابد.

مناطق آلمان
آلمان از ۱۶ ایالت (به آلمانی: Bundesland) تشکیل شده استاین ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. سه ایالت در حقیقت شهر-ایالت به حساب می‌آیند: شهرهای برلین، برمن و هامبورگ. می‌توان آلمان را مطابق نقشهٔ زیر به مناطق مختلفی تقسیم بندی کرد. البته تقسیم‌بندی‌های دیگری نیز وجود دارند. برای مدت‌های طولانی تفاوت بین شمال و جنوب آلمان محسوس بود. در طول جنگ سرد، تفاوت بخش‌های شرقی و غربی قابل ملاحظه‌تر شدند.

آلمان شمالی (برمن، هامبورگ، نیدرزاکسن، مکلنبورگ-فورپومرن، اشلسویگ-هولشتاین)
تپه‌های بادی و سواحل زیبای دریای شمال و دریای بالتیک در شمال آلمان از جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند.
آلمان غربی (نوردراین-وستفالن، راینلاند-فالتس، زارلاند)
این منطقه قطب صنعتی و اقتصادی آلمان است. شهر بن در دورهٔ جنگ سرد پایتخت آلمان غربی بود. کلن، دوسلدورف، دورتموند و زاربروکن از شهرهای مهم این منطقه هستند.
آلمان مرکزی (هسه، تورینگن)
قلب سبز آلمان. مهمترین جاذبه‌های فرهنگی و توریستی آلمان در این مناطق قرار گرفته‌اند.
آلمان شرقی (برلین، براندنبورگ، زاکسن، زاکسن-آنهالت)
برلین، پایتخت آلمان در این منطقه قرار دارد. درسدن در این منطقه با نام فلورانس البه مشهور است.
آلمان جنوبی (بادن-وورتمبرگ، بایرن)
جنگل سیاه، کوه‌های آلپ و جشنوارهٔ آبجو در اکتبر از مشخصه‌های جنوب آلمان هستند. مناظر دامنه‌های آلپ رویایی‌اند.

فرودگاه‌های اصلی آلمان عبارتند از:

فرودگاه فرانکفورت (Flughafen Frankfurt am Main) (کد یاتا FRA). یکی از پرترددترین فرودگاه‌های اروپا و از مسیرهای پروازی بین‌قاره‌ای است.

فرودگاه کلن/بن (Flughafen Köln/Bonn) (کد یاتا CGN). که در بین شهرهای کلن و بن در غرب آلمان قرار دارد.

فرودگاه هامبورگ (Flughafen Hamburg) (کد یاتا HAM). در شهر هامبورگ در شمال آلمان قرار دارد.

فرودگاه دوسلدورف (Flughafen Düsseldorf) (کد یاتا DUS). در شهر دوسلدورف در غرب آلمان قرار دارد.

واحد پول
واحد پول آلمان یورو است که با نماد € نشان داده می‌شود. هر یورو برابر با ۱۰۰ سنت است. برطبق قانون اتحادیه‌ی اروپا تمام قیمت‌ها اجناس در فروشگاه‌ها باید نماد € را به همراه داشته باشند. تمام اسکناس‌ها و سکه‌های یورو در تمام کشورهایی که واحد پول‌شان یورو است معتبرند.

نگاهی به برخی ازشهرهای آلمان

روتنبرگ (Rothenburg)

شهری قرون وسطایی که در قرن ۱۰ میلادی ساخته شده است. این شهر بر روی جاده‌ای رومانتیک قرار دارد که یک مسیر زیبا و خوش منظر را به سمت بایرن فراهم می‌کند. روتنبرگ در فلاتی مشرف به رودخانه‌ی توبر قرار دارد و دارای مجموعه‌ای از ساختمان‌های تاریخی است که به خوبی حفظ شده‌اند. این شهر یکی از زیباترین و قابل توجه‌ترین توقفگاه‌ها بر روی Romantic Road است که اطراف آن را دیواره‌های دفاعی قرون وسطایی و موزه‌های بیشماری همچون موزه‌ی جنایی و موزه‌ی اسباب بازی و عروسک احاطه کرده است. پس با این وجود ارزش بازدید از این شهر دوچندان می‌شود.

لوبک (Lübeck)

برای بیان ارزش شهر لوبک همین بس که تحت حفاظت سازمان جهانی یونسکو قرار گرفته است. این شهر جزیره ای تاریخی، یکی از زیباترین شهرهای سراسر آلمان محسوب می‌شود که بر روی رودخانه‌ی Trave تاسیس شده است. شهر لوبک برای معماری‌های آجری گوتیکی‌اش مشهور است. اکثر بناهای این شهر طی قرون ۱۴ و ۱۵ میلادی ساخته شده‌اند. گردشگران می‌توانند علاوه بر تماشای معماری‌های خیره‌کننده، از موزه‌های متنوع که به معرفی تاریخی دراماتیک این شهر دلفریب می‌پردازند هم بازدید کنند.

مایسن

شهر مایسن بر روی سرچشمه‌ی رودخانه‌ی البه واقع شده است. این شهر تاریخی کوچک با ساختمان‌هایی که در اطراف مجموعه‌ای عظیم و قرن پانزدهمی واقع شده‌اند، جلوه‌ی خاصی دارد. مایسن به خاطر ظروفی که از سراسر جهان جمع ‌آوری شده‌اند مشهور است. در اطراف این شهر قدیمی سرگردان شوید‌، ظروف مایسن را خریداری کنید و در نهایت سوار یک قایق تفریحی از تورهای هیجان‌انگیز بر روی رودخانه‌ی البه لذت ببرید.

کوکهم (cochem)

جذابیت‌های شهر کوکهم به همراه معماری‌های تاریخی‌اش که از قرون وسطی تا اواخر قرن ۱۹ را در برمی‌گیرد تا به امروز به خوبی حفظ شده‌اند. کاخ شاهنشاهی کوکهم که بر روی ارتفاعات یک تپه بنا شده است، از جمله گیراترین و قابل توجه‌ترین مکان‌های است که در این شهر وجود دارد. کوکهم در در‌ه‌ی موصل(musel) که ناحیه‌ای پر از باغ‌های انگور است قرار دارد. از معماری‌ها و چشم‌انداز‌های زیبا بازدید کنید و یک وعده غذای شوالیه‌ای در کاخ سلطنتی میل کنید که تجربه‌ای هیجان انگیز است. این شهر کوچک است، اما مکان‌های بیشماری برای تماشا و بازدید در آن وجود دارد که می‌تواند برای یک آخر هفته‌ی به یاد ماندنی مناسب باشد.

قلعه‌ی لیختن‌اشتاین (Lichtenstein)، هونایو(Honau)، بادن-ووتمبرگ

جاذبه‌ی اصلی، یک قلعه‌ی مجلل واقع در صخره‌های رشته‌ کوه‌های زیبای سوابی است. اولین قلعه‌ی این ناحیه در قرن ۱۳ میلادی ساخته شد. کاخ کنونی ترکیبی قرن نوزدهمی از یک شکارگاه(اقامتگاه شکاری) است که متعلق به شاه فردریک از گوتنبرگ و برادرزاده‌اش بوده است. بازدید کنندگان این اجازه را دارند که این قلعه را هم از داخل و هم از بیرون کاوش کنند. مهمتر از همه، یک مسیر طنابی قلعه‌ی لیختن‌اشتاین است که امکان بالارفتن و ماجراجویی را برای توریست‌ها فراهم می‌کند. در تورهای راهنما، بازدید کنندگان می‌توانند به تماشا و کشف اتاق‌های مجلل پر از نقاشی‌های قرون وسطایی، اسلحه خانه‌، نقاشی‌های دیواری و شیشه‌های رنگ‌آمیزی شده بپردازند. این قلعه به صورت کامل با مبلمان‌های قرون وسطایی مبله شده است. نیازی به گفتن نیست که یک دید پانوراما از کوهستان سوابی برای شما در این ناحیه فرهم خواهد بود.

هایدلبرگ (Heidelberg)، بادن-وورتمبرگ

هایدلبرگ، مقصد توریستی بسیار محبوبی محسوب می‌شود که به واقع می‌شود آن را مشابه یک کارت پستال زیبا و چشم نواز در نظر گرفت. جاذبه‌های عمده و اصلی این شهر بناهای تاریخی دوران باروک و قرون وسطی هستند که شامل خرابه‌های به جا مانده از قلعه‌ی مشهور رنسانس می‌شود. همچنین قدیمی‌ترین دانشگاه کشور آلمان دانشجویان و دانشمندان زیادی را به سمت این شهر جذب می‌کند. بنابراین، این شهر پر از رویدادهای دوست داشتنی است که باعث می‌شود آهنگ حرکت در این شهر، برخلاف شهرهای کوچک‌تر سریع باشد. شهر هایدلبرگ مکانی عالی برای گذراندن تعطیلات آخر هفته است. مسیرهای پیاده‌روی رومانتیک متنوع، جاذبه‌های بیشمار و رستوران‌های دنج، همه و همه یک سفر به یادماندنی و هیجان‌انگیز را برایتان رقم خواهد زد.

نکات جالب درباره آلمان

۱. آلمان با ۸۱ میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین کشور اتحادیه‌ی اروپا است.

۲. شهرهای آخن، رگسبورگ، فرانکفورت، نونبرگ، وایمار، بن و برلین از گذشته تاکنون پایتخت‌های آلمان بودند.

۳. وسعت برلین ۹ برابر پاریس است و تعداد پل‌های این شهر بیشتر از ونیز است.

۴. در آلمان برای کسی که بخواهد از زندان فرار کند هیچ مجازاتی در نظر نگرفته شده است چون آن‌ها معتقد هستند که آزاد بودن یک غریزه‌ی بنیادی بشر است!

۵. نوادگان همسر «نازی یوزف گویلز» امروزه ثروتمندترین خانواده‌ در آلمان هستند.

۶. اولین مجله‌ی جهان در سال ۱۶۶۳ در آلمان منتشر شد!

۷. بعد از جنگ جهانی اول، تعداد مردان آلمان بسیار کم شده بود به‌ طوری که از هر ۳ زن، فقط یک نفر می‌توانست با یک مرد ازدواج کند.

۸. در آلمان تمام شدن سوخت اتومبیل‌ در بزرگراه‌ها غیر قانونی است.

۹. از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۰۹ حدود ۲۰۰۰ مدرسه در آلمان به‌خاطر کمبود دانش‌آموز بسته شد!

۱۰. جمعیت آلمان رو به کاهش است. جمعیت این کشور در دهه‌ی گذشته حدود دو میلیون نفر کاهش یافته است.

۱۱. «همبرگر» نام خود را از شهر «هامبورگ» آلمان گرفته است.

۱۲. در سال ۲۰۱۴، آلمان رسما شهریه‌های دانشگاه‌ها را لغو کرد، حتی برای دانشجویان بین المللی!

۱۳. ۶۰ درصد ویدئوهای پربازدید و محبوب «یوتویوب» در آلمان فیلتر شده‌اند!

۱۴. حدود ۵۵۰۰ بمب عمل نشده‌ی جنگ جهانی دوم کشف و خنثی شد، یعنی به‌ ازای هر ۱۵ روز یک بمب کشف شده است.

۱۵. در سال ۱۹۱۷ آلمان با حمله به آمریکا از مکزیک دعوت کرد تا در جنگ جهانی اول شرکت کند تا سرزمین‌های از دست رفته‌ی تگزاس، نیومکزیکو و آریزونا را دوباره به‌دست آورد.

۱۶. نوشابه‌ی فانتا ابتدا در آلمان تولید شد که در نتیجه‌ی مشکلات واردات کوکا کولا به آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم بود.

 ۱۷. در طول جنگ جهانی اول پادشاه انگلیس، تزار روسیه و امپراتور آلمان عموزاده بودند!

 ۱۸.تنها در جنگ «استالینگرد» تعداد آلمانی‌هایی که به‌دست روس‌ها کشته شدند، بیشتر تعداد کشته‌شدگان آلمانی است که در طول جنگ جهانی دوم به‌دست آمریکا کشته شدند!

 ۱۹.یک پروژه‌ی ساختمانی در برلین وجود دارد که می‌خواهند یک مسجد، یک کلیسا و یک کنیسه، همه را در یک ساختمان بسازند!

۲۰. در آلمان، دانمارک، ایسلند و چند کشور دیگر قوانینی وجود دارد که تعیین می‌کنند چه اسم‌هایی را می‌توان روی نوزاد گذاشت.

۲۱. انجام سلام نظامی نازی در آلمان یک جرم جنایی محسوب می‌شود و تا ۳ سال مجازات زندان دارد!

۲۲. کندن چنگال‌های گربه در ۲۲ کشور از جمله آلمان، فنلاند، سوئیس، استرالیا، نیوزیلند و ژاپن غیر قانونی است! این کار در آمریکا مشکل قانونی ندارد.

۲۳. برق حدود یک سوم آلمان از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود.

۲۴. دیوار برلین پس از سخنرانی سخنگوی آلمان شرقی در یک کنفرانس مطبوعاتی توسط شهروندانی فرو پاشید که گمان می‌کردند سخنگو در این در این سخنرانی اعلام کرده است که عبور از مرز امتیازی بدیهی برای هر شهروند است.

۲۵. بدهی آلمان از جنگ جهانی اول معادل ۹۶ هزار تن طلا بود!

۲۶. شما در آلمان نمی‌توانید نام فرزند خود را «متی» (Matti) بگذارید، چون جنسیت کودک را مشخص نمی‌کند. (این نام هم اسم دختر است و هم اسم پسر)

۲۷. زمانی که در جام جهانی ۲۰۱۴ بزریل، آلمان قهرمان شد اولین باری بود که این کشور به‌عنوان کشوری متحد این جام را برنده شده بود. در دوره‌های قبلی که آلمان ۳ بار قهرمان شد که با نام آلمان غربی در این رقابت‌ها شرکت کرده بود.

۲۸. آلمان و ژاپن کمترین آمار تولد را در جهان دارند.

۲۹. هنوز هم آلمان شرقی و آلمان غربی در عکس‌های فضایی تفاوت چشم‌گیر دارند و این امر به‌خاطر استفاده از چراغ‌های خیابانی متفاوت است.
۳۰. «دیوید بووی» خواننده، در سال ۱۹۸۷ در دیوار برلین موسیقی اجرا می‌کرد و این در حالی بود که مردم آلمان شرقی پشت دیوار برای شنیدن صدای او جمع شده بودند. می‌توانستید صدای تشویق‌ها و همراهی کردن مردم را با آواز خواننده از پشت دیوار بشنوید.

۳۱. به‌دلیل فاجعه‌ی اتمی «چرنوبیل» در حال حاضر گرازهای وحشی آلوده به رادیواکتیو در سراسر آلمان پراکنده هستند.

۳۲. پولی که آمریکایی‌ها در سال صرف حیوانات خانگی خود می‌کنند، بیشتر از کل بودجه‌ی دفاعی آلمان است!

۳۳. روز ۹ نوامبر روز خاصی در آلمان است. در این روز در ۱۹۱۸ آلمان به دولت جمهوری تبدیل شد، در سال ۱۹۲۳ کودتای مونیخ به‌وقوع پیوست، در ۱۹۳۸ شب بلورین (یا همان شب شیشه‌های شکسته) اتفاق افتاد و در همین روز در سال ۱۹۸۹ دیوار برلین فرو پاشید.

۳۴ .سربازان نیروهای نظامی آلمان مجاز هستند نسبت به فرمان‌هایی که فکر می‌کنند کرامت انسانی یا وجدان را نقض می‌کنند، نافرمانی کنند!

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.