مجله گردشگری مهام

ژنو

ژنو:
دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس (پس از زوریخ) و پرجمعیت‌ترین شهر روماندی (بخش فرانسوی زبان سوئیس) و مرکز استان ژنو است.
این شهر در ساحل دریاچه ژنو قرار دارد.
در این شهر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد از این رو یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان می‌باشد.
از مهمترین سازمانهای بین‌المللی در این شهر مقر اروپایی سازمان ملل متحد می‌باشد.
همچنین دومین قطب اقتصادی کشور سوئیس و نهمین مرکز اقتصاد رقابتی جهان و سومین در اروپا بعد از لندن و زوریخ است.

این شهر در سالهای اخیر، یکی از بهترین شهرهای جهان بر پایه کیفیت زندگی به شمار می رود.

اگر نظر یکی از ساکنین خود شهر را در مورد ژنو بپرسید احتمالا به شما پاسخ خواهد داد که « ژنو به خودی خود یک قاره است.» . اگر از یک خارجی بپرسید احتمالا به ساختمان سازمان ملل که در این شهر واقع است اشاره خواهد کرد . پس از تاسیس صلیب سرخ در سال ۱۸۶۴، ژنو موطن بسیاری از سازمان های بین المللی گردید . دفتر اصلی اتحادیه اروپا و همچنین ادارات سازمان هایی نظیر سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مرکز فیزیک اتمی اروپا (CERN) هنوز در این شهر قرار دارد.

مردم و دین
بر طبق آمار ثبت شده در سال ۲۰۰۰ ۷۲/۳٪ فرانسوی و ۴/۴٪ انگلیسی و ۴/۲٪ اسپانیایی و۴/۱ ٪ ایتالیایی و۴٪ از مردم ژنو به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. دین این شهر از نظر تاریخی مسیحی پروتستان بوده اما به دلیل مهاجرت‌هایی که از فرانسه و دیگر کشورها به ژنو انجام شده جمعیت کاتولیک‌ها دوبرابر شده به طوری که ۳۷/۴٪از مردم شهر کاتولیک و حدود ۵٪از مردم نیز مسلمان هستند اما با این حال اکثریت مردم را پروتستان‌ها تشکیل می‌دهند.

حمل و نقل
ژنو از سیستم پیشرفته‌ای برخوردار است. سیستم ریلی این شهر توسط خود کشور سوئیس و فرانسه پشتیبانی می‌شود بنابراین از قطار پیشرفته TGV نیز بهره می‌برد و به شهرهای پاریس و مارسله و… نیز ارتباط دارد. حمل و نقل عمومی توسط اتوبوس، تاکسی و تراموا تأمین می‌شود. بر اساس قانون تاکسی‌ها می‌توانند از جابه جایی کودکان و نوزادان سر باز زنند.

واحد پول
پول رایج قانونی فرانک سوئیس (Sfr,Chf) است .یورو دربیشتر فرودشگاه ها و از طرف سرویس دهندگان CFF ، دفاتر پستی وبرخی رستوران ها قابل قبول است . با این حال می توانید پول خود را نیز به فرانک تبدیل کنید.

وضعیت آب‌ و‌ هوا
آب و هوای ژنو معتدل اقیانوسی است. زمستان‌های ژنو سرد و همراه با یخبندان است که البته در طول روز آب می‌شود. تابستان‌های ژنو گرم و مطبوع است. بارندگی در این شهر قابل توجه است و معمولا در تمام طول سال توزیع می‌شود اما فصل پاییز از سایر فصل‌های سال مرطوب‌تر است.

جاذبه‌های گردشگری

کلیسای جامع سن پیر (Saint-Pierre)

قدمت کلیسای جامع سن پیر به سال ۱۱۵۰ برمی‌گردد. کلیسایی به سبک رومانسک که در بلندترین نقطه‌ی شهر قدیم ژنو قرار دارد و بخش‌هایی از آن دارای المان‌هایی به سبک گوتیک است. در جریان اصلاحات پروتستانی که ژنو نقش بسیار مهمی در آن ایفا می‌کرد، نام این کلیسا به عباردتگاه سن پیر تغییر پیدا کرد و به یک کلیسای پروتستان تبدیل شد. ژان کالون از سال ۱۵۳۶ تا ۱۵۶۴ در این کلیسا موعظه می‌کرد و پیروان او محراب، نقاشی‌ها و مجسمه‌های این کلیسا را حذف کردند و فقط سرستون‌های حکاکی شده و شیشه‌های رنگی تزیینات اصلی کلیسا را باقی گذاشتند.

دو برج اصلی بنا که قدمت آنها به قرن سیزدهم برمی‌گردد، هرگز تکمیل نشدند. می‌توانید از یکی از این برج‌ها بالا بروید تا چشم‌انداز زیبایی از دریاچه و شهر را تماشا کنید. گنبد فلزی بنا در سال ۱۸۹۵ ساخته شده و جایگزین برجی شده است که در قرن پانزدهم بر اثر آتش‌سوزی ویران شده بود. از ویژگی‌های این بنا بخش‌هایی از آن است که سبک معماری اواخر رومانسک و اوایل گوتیک را نشان می‌دهد.

پنجره‌های اصلی بنا با شیشه‌های رنگی زیبا متعلق به قرن پانزدهم هستند که اکنون در موزه‌ی تاریخ و هنر نگهداری می‌شوند. به جای این پنجره‌ها، پنجره‌هایی با همان طرح و مدل در بنا کار گذاشته شده است. در مقابل آخرین ستون راهروی شمالی یک صندلی مثلثی قرار دارد که می‌گویند متعلق به ژان کالون بوده است. اکتشافات باستان‌شناسی در زیر کلیسا نشان می‌دهد که یک هزارتوی زیرزمینی در زیر کلیسا وجود دارد که متعلق به دوران ابتدایی مسیحیت است. موزاییک‌های رومی و دو پناهگاه مسیحی قرن چهارمی در این منطقه کشف شده است.

فواره‌ی جت دو (Jet d’Eau)

این فواره یکی از دیدنی‌های شهر ژنو است که ۱۴۵ متر ارتفاع دارد. این فواره به یکی از نمادهای شهر ژنو تبدیل شده و مشهورترین نماد ژنو است. یک پمپ آب قدرتمند در هر ثانیه ۵۰۰ لیتر آب را تا ارتفاع ۱۴۵ متری می‌فرستد. بهترین جا برای تماشای چشم‌انداز زیبایی از این فواره، استخرهای پاکی (Bains des Pâquis) است؛ جایی که برای اهالی شهر بسیار محبوب است و برای لذت بردن از شنا، سونا و نوشیدن قهوه به این منطقه سر می‌زنند. این فواره جایی واقع شده که دریاچه به رود رن می‌ریزد. جت دو از تمام نقاط شهر و از آسمان قابل مشاهده است حتی هنگام پرواز در ارتفاع ۱۰ کیلومتری.

کاخ ملل

این مجموعه‌ی بزرگ که یک بنای مرمرین است، مقر اروپایی سازمان ملل به شمار می‌رود که در مکان مقر جهانی جامعه‌ی ملل قرار گرفته است. این مرکز بعد از نیویورک، یکی از مهم‌ترین مراکز دیپلماسی بین‌المللی است و بزرگترین مقر سازمان ملل است که در سال ۲۵ هزار نماینده در آن رفت و آمد می‌کنند. با استفاده از تورهای همراه با راهنما، می‌توانید در مورد کارهای انجام شده در این مقر آشنا شوید و تزیینات و آثار هنری اهدا شده توسط کشورهای مختلف را تماشا کنید.

سالن گردهمایی این مجموعه با ظرفیت بیش از ۲ هزار نفر، محل تجمع نمایندگان سازمان ملل و سازمان‌های مروبطه است. از لابی این مجموعه می‌توانید چشم‌انداز زیبایی از کوهستان آلپ را نظاره کنید. درب‌ها، نقاشی‌های دیواری و هر کدام از اجزای تزیینی فصای داخلی این بنا، از کشورهای مختلف و در جریان رویدادهای مختلف به این بنا منتقل شده‌اند. کتابخانه‌ی این مرکز دارای بیش از یک میلیون اثر چاپی، کتاب و ژورنال‌های الکترونیکی است. تالار افتخار این مجموعه، تراسی بزرگ دارد که با پارک ادغام می‌شود و چشم‌اندازهای زیبایی از دریاچه و آلپ را نشان می‌دهد. در مرکز آن یک کره‌ی برنزی وجود دارد که علائم برج‌های فلکی گرد‌آسمان، روی آن حکاکی و طلاکاری شده است. این کره را مجسمه‌ساز آمریکایی، پل منشیپ (Paul Manship) ساخته است.

موزه‌ی هنر و تاریخ

این موزه یکی از سه موزه‌ی بزرگ سوئیس است که مجموعه‌هایی استثنایی و منحصربه‌فرد از آثار را به نمایش گذاشته است. این موزه از ادغام چند موزه‌ی محلی و آثار اهدایی مجموعه‌داران خصوصی تشکیل شده است. نتیجه‌ی چنین ادغامی، موزه‌ای کامل است که آثار هنری و یافته‌های باستان شناسی از موضوعات و دوره‌های زمانی مختلف را پوشش می‌دهد. گنجینه‌های هنری رومیان و یونانیان، اشیای تاریخی از تمدن‌های خاورمیانه و مدیترانه، مجموعه‌ی بی‌نظیری از سلاح، هنر ترحیمی مصری و سفال‌های اتروسکی از بخش‌های مختلف این موزه‌ی دیدنی هستند.

قدمت یافته‌های باستان‌شناسی و اشیای قدیمی پیدا شده در ژنو و نواحی اطراف آن به عصر آهن و پارینه سنگی برمی‌گردد و تا دوران روم و قرون وسطی ادامه می‌یابد. آثار هنری متعددی از دوران گوتیک و رنسانس در این موزه به نمایش درآمده‌اند. گالری‌های هنری از هنرمندان اروپایی قرن شانزدهم تا هجدهم یکی دیگر از بخش‌های دیدنی این موزه است. آثار هنری هنرمندان ژنوی در قرن نوزدهم، تکمیل‌کننده‌ی این موزه‌ی دیدنی است.

بنای یادبود اصلاحات (Monument de la Réformation)

در پارک زیبای Parc des Bastions، دیواری وجود دارد که بنای یادبود اصلاحات نامیده می‌شود و در سال ۱۹۱۷ به منظور به رسمیت شناختن ژنو به عنوان رهبر اصلاحات پروتستانی ساخته شده است. در مرکز این دیوار، تندیس‌هایی از ژان کالون، گیوم فارل، تئودور دو بز (Théodore de Bèze) و جان ناکس ساخته شده است که رهبران پیشگام این جنبش بودند. بیانیه‌های این رهبران در حاشیه‌ی این دیوار حک شده است.

موزه‌ی آریانا

در نزدیکی کاخ ملل، موزه‌ای قرار دارد که تماما به آثار شیشه‌ای و سرامیکی اختصاص یافته است. مجموعه‌ای از ۲۵ هزار اثر از سوئیس، سایر کشورهای اروپایی، خاورمیانه و خاور دور در این موزه نگهداری می‌شود. آثار به نمایش درآمده، تاریخچه‌ی هنرهای سرامیکی را از اوایل قرون وسطی تا قرن بیستم نشان می‌دهند. بنایی که این آثار در آن به نمایش درآمده بین سال‌های ۱۸۷۷ تا ۱۸۸۴ ساخته شده است تا مکانی برای نگهداری آثار خصوصی موسس آن یعنی گوستاو رویلیود (Gustave Revilliod) باشد. او از سازندگان بنا خواسته بود تا سبک نئوکلاسیک را با سبک معماری نیوباروک پیوند بزنند. نتیجه‌ی این کار، یک گالری شگفت‌انگیز با سقف‌ها و ستون‌های طاق‌دار است. آکادمی بین‌المللی سرامیک هم در همین بنا قرار دارد.

خرید در ژنو

ژنو علیرغم کوچک بودن، یکی از مهمترین مقاصد خرید در اروپا بوده و از این لحاظ، با شهرهای بزرگی مانند لندن و پاریس رقابت می کند. اینجا بهشت خریداران است با هزاران فروشگاه منحصر بفرد و پاساژها و مارکت های محیطی که هر چیزی را از جواهرات گرانبها و با کیفیت سوئیسی و دیگر اقلام وارداتی برای فروش ارائه می کنند. اگر علاقمند نیستید تا آنچنان بادقت به فروشگاه های مد و جواهرات در جذاب ترین خیابان های ژنو نگاه کنید، می توانید در رو د ریو(Rue de Rive) و رو دو رون(Rue du Rhone)، به تماشای ویترین های زیبا بروید. اما پیشنهاد می کنیم قبل از ترک اینجا، از یکی از اصلی ترین تولیدکنندگان شکلات شهر، حتما مقداری شکلات بخرید.

بهترین نقاط برای خرید در ژنو

اگر در شهر ژنو به دنبال محله‌های مناسب برای خرید هستید، این اسامی را به یاد داشته باشید: منطقه روبَس (Rues Basses) فروشگاه‌های پوشاک شیک و مد روز متعددی دارد.
ریو گُش (Rive Gauche) بین خیابان رون و قسمت قدیمی شهر ژنو، بوتیک‌های فشن و کفش فروشی‌های منحصر به فردی دارد. در قسمت قدیمی ژنو هم بوتیک‌های گران قیمت و مغازه‌های عتیقه فروشی وجود دارند. مراکز خرید و دیپارتمنت استورها گستره وسیع‌تر و جهانی‌تری از محصولات را ارائه می‌دهند.
تعدادی آن‌ها در ژنو، مرکز بالِکْسِر (Centre Balexert)، لَپْرای (La Praille) و لِسانتر (Les Centres) هستند.مَنور (Manor)، یکی از دیپارتمنت استورهای معروف ژنو است که در نزدیکی ایستگاه اصلی قطار (Cornavin) قرار دارد. گلوبوس (Globus) یک دیپارتمنت استور لوکس و مشهور است که یک سالن غذای شگفت‌انگیز دارد که می‌توانید در آن غذاهای متنوع و خاصی از نقاط مختلف دنیا را بیابید. دو سوپرمارکت بزرگ، میگرو (Migros) و کوپ (Coop) می‌توانند در کرانه‌های راست و چپ ژنو پیدا شوند.

بهترین زمان برای سفر

از ژوئن تا آگوست: بهترین زمان برای سفر به ژنو در ماه‌های تابستانی است زمانی که هوا ملایم و همراه با وزش نسیم است. تابستان‌های سوئیس معمولا آفتابی است اما گاهی بارش باران اتفاق می‌افتد. البته این فصل، شلوغ‌ترین فصل ژنو است و بهترین زمان برای استفاده از تورهای کروز در دریاچه‌ی ژنو خواهد بود. سفر تابستانی خود به ژنور را جوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید در این دو فستیوال مهم شرکت کنید. یکی لیک پرید (Lake Parade) در ماه جولای و دیگری جشن ژنو (Fêtes de Genève) در ماه آگوست.

از سپتامبر تا نوامبر: اگر دوست دارید سفر در پاییز ملایم و مطلوب ژنو را امتحان کنید، این مدت بهترین زمان برای سفر است. در این زمان، دمای هوا به طور میانگین بین ۱۰ تا ۱۲ درجه است و از جمعیت زیاد گردشگران خبری نیست و قیمت‌ها پایین‌تر از فصل تابستان است.

از دسامبر تا آوریل: در زمستان‌های ژنو سرمای استخوان‌سوز از سمت دریاچه‌ی ژنو و کوهستان آلپ پوشیده از برف را تجربه خواهید کرد. دمای هوا در این زمان از سال به کمتر از منفی ۲ درجه هم می‌رسد. این فصل بهترین زمان برای دوستداران اسکی است. اگر علاقه‌مندان به اسکی برای لذت بردن از این موقعیت به منطقه‌‌ی Jungfraujoch سفر می‌کنند. برای سفر در این فصل هم حتما سعی کنید حداقل از سه ماه قبل، هتل مورد نظرتان را رزرو کنید. قیمت‌ها در روزهای کریسمس و ایستر افزایش می‌یابند.

  

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *