مجله گردشگری مهام

بارسلون

بارسلون:
پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر بخش خودمختار کاتالونیا و پس از مادرید پرجمعیت‌ترین شهر اسپانیا و مهمترین بندر این کشور است. جمعیت شهر بارسلون ۱٫۶۲۱٫۵۳۷ در منطقه‌ای به وسعت ۱۰۱٫۴ کیلومتر مربع و منطقه شهری بارسلون بدون احتساب حومه در منطقه‌ای به وسعت ۸۰۳ کیلومترمربع بیش از ۴٫۲۰۰٫۰۰۰ نفر است.مجموعاً در حدود پنج میلیون نفر در ناحیه شهری بارسلونا زندگی می‌کنند. همچنین این شهر بخش اصلی شهرداری‌ها و شهرستان‌های هم جواریست که منطقه شهری بارسلونا را با جمعیت ۳٫۲۱۸٫۰۷۱ می‌سازند. بارسلون ششمین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا و بزرگ‌ترین کلان‌شهر اروپا در کنار دریای مدیترانه است.

بارسلون به لحاظ اهمیت در امور مالی، تجارت، رسانه، سرگرمی، هنر، بازرگانی بین‌المللی، آموزش و گردشگری یک شهر جهانی است.بندر بارسلونا یکی از مهم‌ترین بنادر اروپا در دریای مدیترانه می‌باشد، همچنین فرودگاه بین‌المللی بارسلونا در سال ۲۰۰۹ بیش از ۲۷ میلیون مسافر را جابه‌جا کرده‌است.شهر بارسلون دارای یک شبکه بزرگراهی گسترده و قطار سریع‌السیر نیز هست که اسپانیا را به فرانسه و بعد پرتغال متصل می‌کند. بارسلون ۱۲امین شهر جهان و ۴امین شهر اروپا به لحاظ شمار بازدیدکننده در سال است، این شهر سالیانه در حدود ۵ میلیون توریست را به خود جذب می‌کند. به نقل از مجله مونوکل این شهر ۱۷امین شهر قابل زندگی در جهان است، همچنین طبق تحقیق ۲thinknow بین شهرهای‌های جهان در زمینه نوآوری، بارسلونا جایگاه ۱۳ام را داراست.بارسلون با ۱۷۷ بیلیون یورو تولید ناخالص داخلی ۴امین شهر ثروتمند اتحادیه اروپا و ۳۵امین شهر جهان است.

بارسلون به عنوان یک شهر رومی تأسیس شد و بعدها پایتخت کنت‌های بارسلون گشت. پس از پیوستن به پادشاهی آراگون یکی از شهرهای مهم امپراتوری آراگون بود. این شهر در طول تاریخ خود بارها مورد تصرف قرار گرفت. امروزه بارسلون یکی از مراکز مهم فرهنگی و به یکی از مقصدهای اصلی گردشگران بدل گشته و از میراث فرهنگی غنی برخوردار است. از سوی دیگر این شهر به سبب بناهای معمارانی چون آنتونیو گائودی و لوییز دومانچه‌ای مونتانر که به عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب شده‌اند شهرت دارد. همچنین بارسلون مقر اصلی اتحادیه کشورهای دریای مدیترانه نیز می‌باشد.

آب و هوا

آب و هوای بارسلون مدیترانه ایست و دارای زمستان های ملایم و مرطوب و تابستان های خشک است.

جاذبه‌های گردشگری

 

دروازه پیروزی بارسلون

دروازه پیروزی بارسلون با رنگ زیبای آجری‌اش برای نمایشگاه بین‌المللی سال ۱۸۸۸ ساخته شد. در ساخت این طاق پیروزی نمادهای متعددی از فرهنگ اسپانیا را می‌توان دید.
دروازه پیروزی بارسلون یک سازه رنگی آجری به سبک «مودِخار» است. این طاق پیروزی که توسط یک معمار مدرنیست به نام «جوزپ ویلاسکا» (Josep Vilaseca) طراحی شده، با تعداد زیاد تندیس‌ها و نقش برجسته‌اش برای بازدیدکنندگان خودنمایی می‌کند. این طاق زیبا برای نمایشگاه بین‌المللی بارسلون در سال ۱۸۸۸ ساخته شد که در پارک «سیوتادیا» (Ciutadella) قرار داشت. طاق پیروزی در انتهای یک تفرجگاه عریض واقع شده بود و به عنوان ورودی نمایشگاه عمل می‌کرد. طراحی دروازه زیبای پیروزی که توسط معمار کاتالونیایی صورت گرفته بود، با الهام از طاق نصرت‌های معروفی مانند طاق نصرت پاریس ساخته شد. آجرکاری رنگی و چشم نواز آن برگرفته از سبک مودخار، متعلق به معماری مورها است.
ارتفاع دروازه پیروزی بارسلون ۳۰ متر بوده و با کاشی‌های سرامیکی و نقش برجسته‌های سنگی متعددش چشم را به سمت خود جذب می‌کند. بالای قسمت جلوی دروازه که توسط «جوزپ رینس» (Josep Reynés) طراحی شده شهر بارسلون را به نمایش می‌گذارد که در حال خوشامد گویی به بازدیدکنندگان است. طرف دیگر که توسط «جوزپ لیمونا» (Josep Llimona) کار شده، مراسم اهدای جوایز را به تصویر می‌کشد. قسمت راستی دروازه اثر «آنتونی ویلانوا» (Antoni Vilanova)، نمادی از صنعت، تجارت و کشاورزی بوده و قسمت چپ نیز اثر «ترکاتو تاسو» (Torcuato) نمادی از تجارت و هنرهای گوناگون است.
دروازه پیروزی بارسلون با نقش برجسته‌‌ای سنگی از نشان رسمی اسپانیا شکوه خاصی دارد. دو شیر غران در دو طرف این نشان حضور دارند که در بالای آن یک تاج قرار گرفته است. در قسمت پایینی علامت تمام استان‌ها را مشاهده می‌کنید. نشان مرکزی که اندکی بزرگ‌تر از بقیه و بر روی سنگ بنا نقش بسته، نماد شهر بارسلون را به تصویر می‌کشد. دوازده تندیس زنی که می‌بینید به نمادی از شهرت برای تزئین دروازه به کار رفته‌اند.

خفاش‌های سنگی الحاقی روی طاق پیروزی نشان پادشاه «ژائومه» (Jaume) اول هستند. تحت حکومت این شاه، بارسلون از نظر اقتصادی رشد قابل توجهی کرده و همچنین وی شهرهای والنسیا، «منورکا» (Menorca) و «مایورکا» (Mallorca) را نیز از چنگ مورها آزاد کرد. خفاش افسون شانس او بود و هنوز هم نشان شهر والنسیا به شمار می‌رود. این خفاش‌ها را بارها و بارها در سازه‌های مدرن و آرنووی کاتالونیا خواهید دید. نمادهای حیوانی بسیار زیاد در مدرنیسم استفاده می‌شدند که نشانی از آزادی و استقلال کاتالونیا بود. دسترسی به این یادمان زیبا و باشکوه، از طریق ایستگاه متروی طاق پیروزی بسیار آسان بوده و از پارک سیوتادیا نیز پیاده‌روی اندکی برای رسیدن به آن لازم است.

میدان اسپانیا بزرگترین میدان بارسلون

میدان اسپانیا یک پلازای زیبا و جذاب در مرکز شهر بارسلون است؛ جایی که بسیاری از خیابان‌های اصلی مانند «گران ویا» (Gran Via) و «پارالل» (Paral.lel) با هم تلاقی می‌کنند. میدان گاو بازی قدیمی بارسلون نیز در اینجا قرار دارد، اما امروزه به عنوان مرکز تجاری شهر از آن استفاده می‌شود. یکی از اصلی‌ترین دلایل بازدید از میدان اسپانیا وجود «موزه ملی هنر پالائوی کاتالونیا» (MNAC) در این قسمت خواهد بود که هنر کاتالونیایی را به نمایش گذاشته و به طرز باشکوهی در یک سمت «مونجوئیک» قد برافراشته است. بازدید از این موزه خیره کننده بوده و هیچ زمانی بهتر از تاریکی شب به همراه نورپردازی و آب‌نمای جادویی برای تماشای آن نیست.

بندر المپیک

بندر المپیک بارسلون، یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر این شهر بوده و در کنار سواحل آفتابی و فوق‌العاده جذاب آن، می‌توانید در رستوران‌ها، کافه‌ها، پارک و یا سایر امکانات تفریحی آن اوقات خوشی را سپری کنید.همان طور که از اسم بندر المپیک بارسلون واضح است، این بندر برای بخشی از بازی‌های المپیک سال ۱۹۹۲ ساخته شد و شاید به خاطر تأثیری که بر منظره شهری داشت بتوان آن را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ساختمانی به شمار آورد که این رویداد ورزشی از خود باقی گذاشت. مکانی که در گذشته به عنوان یک ویرانه رها شده شناخته می‌شد، امروزه یکی از مهم‌ترین مناطق شهر بوده و از جاذبه‌های اصلی آن برای بازدید به حساب می‌آید. بندر المپیک با کافه‌ها، رستوران‌ها، مجسمه‌های مدرن و امکانات تفریحی گوناگون یکی از شلوغ‌ترین نواحی بارسلون به شمار می‌رود.

قسمت مرکزی منطقه، یک تفرجگاه ساحلی طبیعی مربعی شکل است که از دل مدیترانه بیرون آمده و سفیدیِ درخشان قایق‌ها و کشتی‌هایش چشم را نوازش می‌دهد. دو ساختمان مشهور شهر که به سادگی قابل تشخیص هستند نیز در کنار بندر قرار دارند. این برج‌ها یعنی «هتل آرتس» (Hotel Arts) و «مافره» (Mapfre) در واقع بخشی از دهکده المپیک بودند و برای اسکان ورزشکاران شرکت کننده ساخته شدند. امروزه این دو برج به عنوان ساختمانی اداری و هتل پنج ستاره لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرند. گردشگرانی که راه را گم کرده‌اند از این سازه‌ها برای پیدا کردن مسیر به راحتی کمک می‌گیرند.

در بین دو برج معروف این ناحیه، جاده‌ مهمی به نام خیابان «مارینا» (Marina) وجود دارد که مستقیماً شما را به سمت کلیسای مشهور «ساگرادا فامیلیا» هدایت می‌کند. در نتیجه اگر بین این دو سازه قرار بگیرید می‌توانید هم‌زمان سه ساختمان بلند بارسلون را تماشا کنید. لنگرگاه «گرگال» (Gregal) که ۳۰۰ متر از ساحل فاصله می‌گیرد به بازدیدکنندگان امکان قدم زدن در ۵۰۰ متر مساحت آن و تماشای افق شهر از دریا را می‌دهد. اگر جزو آن دسته افراد علاقه‌مند به دریانوردی هستید، مرکز دریانوردی بارسلون ابزار و وسایل لازم برای قایقرانی و سایر فعالیت‌های دریایی را به همراه مربی‌های کارکشته به شما کرایه می‌دهد. اگر هم از طرفداران جدی فیلم و سینما هستید، در مرکز خرید «سنتره دلا ویلا» (Centre de la Vila) علاوه بر مغازه‌هایی عالی برای خرید، سینماهایی وجود دارند که آخرین فیلم‌های روز سینمای جهان را به زبان انگلیسی برای شما نمایش می‌دهند. این مرکز خرید تنها اندکی با ایستگاه مترو فاصله دارد.

کلیسای ساگرادا فمیلیا

کلیسای ساگرادا فمیلیا (Sagrada Familia)، شاهکار آنتونیو گائودی، معمار مشهور اسپانیایی، بیشتر از ۱۰۰ سال در حال ساخت و ساز بوده و انتظار می‌رود تا ۲۰ سال آینده نیز تکمیل نشود. این کلیسا که نماد‌های مذهبی در آن با تم‌های طبیعی و فرم‌های هندسی در آمیخته شده، یکی از جذاب‌ترین بناهایی است که در اروپا پیدا خواهید کرد.

محله گوتیک

گوتیک کوآرتر» (Gothic Quarter) که مرکز تاریخی بارسلون است در قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی به طور کامل بازسازی شد و ظاهری نئوکلاسیک و نئوگوتیک به خود گرفت. در حالی که بناهای زیادی همچون «کلیسای جامع گوتیک» در گوشه و کنار به چشم می‌خورد، رمز و راز‌هایی در این منطقه وجود دارد که از دید پنهان مانده‌اند؛ مانند جمجمه و استخوان‌‌های که نفرین‌ شده‌اند یا جعبه‌ی نامه‌های سری!

بازار بوکریا

تعداد کمی از بازارها در دنیا شبیه «بوکریا» (Boqueria) در خیابان رامبلا (Los Ramblas) وجود دارد. این بازار در اصل ساختمانی از قرن نوزدهم میلادی است که در آن دوران، به‌عنوان مکانی برای عرضه و نگهداری گوشت قرمز و ماهی طراحی و ساخته‌ شد. البته امروزه می‌توانید همه‌چیز، حتی میوه‌های عجیب‌ و غریب یا ادویه‌های نادر را در آن پیدا کنید!

پسیج د گراسیا

«پسیج د گراسیا» (Passeig de Gracia)، معروف به شانزلیزه بارسلون، از «پلاکا کاتالونیا» (Placa Catalunya) تا «کارر گران د گراسیا» (Carrer Gran de Gracia) امتداد می‌یابد و بهترین مکانی است که می‌توانید طراحان و مغازه‌های مد روز دنیا همچون شنل، استلا مک‌کارتنی و گوچی را در آن پیدا کنید.

ورزشگاه نیوکمپ

ورزشگاه نیوکمپ (Camp Nou)، نه تنها یکی از میزبانان معروف‌ترین تیم‌‌های فوتبال جهان بوده، بلکه با ۱۰۰ هزار صندلی، بزرگ‌ترین استادیوم در اروپا نیز به شمار می‌رود. این ورزشگاه همواره یکی از جاذبه‌های گردشگری بارسلون بوده که علاقه‌مندان می‌توانند در «تور نیوکمپ» شرکت کنند و نقاط مختلف استادیوم، موزه تیم بارسلونا که جام‌ها، افتخارات و پیراهن ورزشی تیم را از نزدیک ببینند.
موزه ملی هنر کاتالونیا باسلونا


موزه ملی هنر کاتالونیا یکی دیگر از جاذبه های توریستی بارسلون است.
این موزه در سال ۱۹۲۹ میلادی، محلی برای برپایی نمایشگاه های بین المللی بود.
اما در سال ۱۹۹۰ میلادی به موزه تبدیل شد.
موزه ملی هنر کاتالونیا، از جمله موزه هایی است که خودش بیش از آثار درونش، بازدیدکننده را سرگرم می کند.
گردشگران با نگاه به ساختار این بنا، جذب طراحی زیبایش می شوند.
این ساختمان قبلا یک قصر سلطنتی بوده است.
ساختمان موزه معماری بسیار زیبایی دارد و باید گفت از جمله موزه های محبوب سراسر اسپانیاست.

معماری آنتونی گائودی

یکی از شگفتی های معمار اسطوره ای اسپانیا آنتونی گائودی است که در واقع توسط گائودی در سال ۱۹۰۴ تجدید بنا شده است. چند بار نیز بعد از وی بازسازی و زیبایی سازی روی آن صورت گرفته است تا بدین شکلی که می بینید، در آمده است. دومینیک سوگرانس نیز به عنوان دستیار گائودی روی تجدید بنای آن نقش داشته است.

پارک گوئل بارسلونا

پارک گوئل (به اسپانیایی: Parc Güell) بوستانی شامل عناصر معماری است که در تپه ال کارمل
در منطقه گراسیا بارسلون قرار دارد.
این بوستان توسط معمار نامی کاتالان، آنتونی گائودی در بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۴ ساخته شده است.
این مجموعه بخشی از کارهای آنتونی گائودی در میراث جهانی یونسکو می‌باشد.

قصر موسیقی کاتالان بارسلونا

قصر موسیقی کاتالان (به اسپانیایی: Palau de la Música Catalana) یک تالار موسیقی در شهر بارسلون است که به شیوهنوگرایی کاتالان توسط لوییز دومانچه ای مونتانر طراحی شد .
ساخت این بنا از سال ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۸ به طول انجامید و در تاریخ ۹ فوریه ۱۹۰۸ افتتاح شد.
این بنا جزو میراث جهانی یونسکو می‌باشد.

آکواریوم بارسلونا

این آکواریوم یکی از مکان هایی که است که برزیبایی و گردشگری بودن اسپانیا صحه می گذارد. در این آکواریوم انواع حیوانات و جانوران آبزی را می توان دید.
جذابیت آن این است که مردم می توانند وارد تونل های شیشه ای آکواریوم بشوند و از نزدیک این ماهیها و جانوران را ببینند.

نکاتی خواندنی از بارسلون

*بارسلون تنها شهریست که بخاطر معماری عجیبی که دارد از سوی موسسه سلطنتی معماران بریتانیا مدال طلا کسب کرده است.‏‏‏ ‏

جالب است که بدانید این مدال معمولا به یک گروه از معماران یا یک شخص اهدا می شود ، بارسلون تنها شهر جهان است که این ‏مقام را کسب کرده است ! ‏‏

*این شهر تا المپیک سال ۱۹۹۲ هیچ ساحلی نداشت ‏‏‏‏ ‏

امروزه هفت ساحل که دارای پرچم آبی هستند خط ساحلی ۴٫۵ کیلومتری این شهر را تشکیل داده اند. جالب است که بدانید شهر ‏بارسلون توسط نشنال جئوگرافیک بعنوان ” بهترین شهر ساحلی” شناخته شده است.

*بارسلون قدیمی تر از شهر رم است‏‏‏ ‏

برخی از تئوری های ارائه شده نشان می دهد شهر بارسلون توسط هرکول ها ایجاد شده است ، این یعنی ۴۰۰ سال پیش از اینکه ‏شهر رم شکل بگیرد. هر چند حقیقت این مساله هنوز مشخص نیست و در حد تئوری باقی مانده است. ‏

*بارسلون می توانست جایی باشد که برج ایفل در آن ساخته می شود ‏ ‏‏‏ ‏

اگر همه چیز به درستی پیش می رفت ، برج ایفل به جای اینکه در شهر پاریس قرار بگیرد در بارسلون ساخته می شد ، اما پس ‏از ارائه پلن اولیه ساخت برج ایفل ، اسپانیا با ساخت آن در بارسلون مخالفت کرد چرا که به نظرشان این طرح با سیاست های ‏زیبایی شناسی و هنر شهر بارسلون سازگاری نداشت. ‏

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *