اقامت ثبت شرکت, اقامت و سرمایه‌گذاری

اقامت ثبت شرکت اتریش

ثبت شرکت و کار آفرینی در اتریش

ثبت شرکت در اتریش بعنوان یکی از طرق مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت اروپا محسوب می‌گردد. ثبت شرکت و کار آفرینی در اتریش شرایطی دارد که اگاهی از آن به موفقیت در زمینه سرمایه‌گذاری در اتریش منجر می‌شود. در این مقاله موضوع سرمایه‌گذاری و کار آفرینی در اتریش مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بررسی روند ثبت شرکت و کار آفرینی در اتریش

داستان ثبت شرکت در خارج از کشور توسط ایرانیان عزیز داستانی طولانی است. این شرکت‌های ثبت شده هم به بازرگانان ایرانی امکان استفاده از نام‌های خارجی مردم‌پسند روی تولیدات خارجی می‌دهد اما این ثبت شرکت‌ها فرصت‌های پنهان دیگری نیز برای دوستان مهیا می‌کند. از جمله اقامت و البته مهم‌تر از آن وام‌ گرفتن می‌باشد درواقع وام‌های کم‌ و بهره عالی.

شهروندان خارجی مجاز به تاسیس شرکت و کارخانه، انجام معاملات تجاری و بازرگانی و نیز خرید شرکت در کشور اتریش هستند. در اتریش میتوان انواع مختلف شرکت‌ها را ثبت کرد تفاوت این شرکت‌ها در سطح مسئولیت و همچنین میزان و نحوه پرداخت مالیات می‌باشد.

معمولترین نوع ثبت شرکت در اتریشGmbH یا شرکت با مسئولیت محدود میباشد.

تشکیلات سرمایه گذاری

شرکت با مسئولیت محدود (GmbH)

شرکت سهامی خاص (AG)

تشکیلات شرکتی مطابق با قوانین اتحادیه اروپا (SE)

شرکت با تشکیلات باز (OG)

تشکیلات شرکتی متشکل از افراد حقیقی و حقوقی (KG)

تشکیلات شرکتی با مشارکت در سرمایه‌گذاری (stG)

تشکیلات شرکتی با مشارکت افراد حقیقی یا حقوقی که موظف به اجرای مفاد قرارداد بسته شده فیمابین می‌باشند (GesbR)

مالیات ثبت شرکت و کار آفرینی در اتریش

درآمد شرکت‌های مقیم اتریش به‌ویژه شرکت‌های سهامی خاص و شرکت‌ها با مسئولیت محدود مشمول قوانین مالیاتی شرکت‌ها می‌شود. بر طبق این قوانین سود شرکت‌ها با نرخ مالیاتی ۲۵ درصد به‌ طور یکسان مشمول پرداخت مالیات هستند.

به‌ دلیل کاهش نرخ مالیات شرکت‌ها از ۳۴به ۲۵ درصد در سال ۲۰۰۵، کشور اتریش بسیار بیشتر مورد توجه و علاقه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است. در قلمرو اتحادیه اروپا کشور اتریش جزء کشورهای اروپای شرقی قرار گرفته است. از سال ۲۰۰۵ قوانین مالیاتی اتریش با کشور اسلونی و سایر کشورهای اروپای شرقی که دارای کمترین میزان مالیات هستند مانند مجارستان، اسلواکی و لهستان یکسان شده و میزان مالیات در این کشور را کاهش بیشتری داده است

KPMG

شرکت‌ها معمولا بیش از همه از روش‌های مالیات بندی جدید گروهی که قسمتی از رفرم مالیاتی ۲۰۰۵ می‌باشد، بهره‌مند می‌شوند. این رفرم مالیاتی برای تشکیلات بین‌المللی و همچنین شرکت‌های کوچک خارجی و شرکت‌های تابع آن‌ها بسیار سودمند می‌باشد تا فعالیت‌های تجاری خود را به اتریش منتقل کنند. کشور اتریش به عنوان مقر مناسب برای سرپرستی، با توجه به قوانین جدید بخصوص برای منطقه اروپای شرقی، بهترین امکانات را ارائه می‌دهد. جهت کاستن پایه مالیاتی برای مالیات‌های حقوقی شرکت‌ها در ارتباط با مالیات بندی گروهی، سود و زیان اعضای داخلی گروه و نیز زیان اعضای شرکت‌های تابع در مقابل یکدیگر محاسبه می‌شود. مالیات بندی گروهی در صورت عضویت ۵۰ درصد از اعضا و نیز وجود سهام می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در صورت خرید شرکت می‌توان ارزش آن را به مدت زمان پانزده سال در محاسبات مد نظر داشت، چیزی که در کشورهای دیگر امکان پذیر نمی‌باشد.

امکانات جهت کسر مالیات

به حساب آوردن ارزش شرکت به طرق مختلف میزان بار مالیاتی را برای شرکت‌ها تا حد ۲۳ درصد کاهش می‌دهد.

بر اساس بررسی‌های جاری، میزان بار مالیاتی مؤثر تشکیلات سرمایه‌داری طبق گزارشات مرکز تحقیقات اقتصاد اروپا برای اتریش ۲۳.۱ درصد رقم زده شده است. معافیت مالیاتی به میزان ۹ درصد در صورت سرمایه‌گذاری از جمله امکانات فوق‌العاده‌ای می‌باشد که چنین شرایطی را فراهم می‌کند. همچنین معافیت تحقیقاتی، آموزشی، حرفه‌ای ، کسر مالی در صورت ضرر و زیان و به جریان انداختن ذخیره‌های مالی ساکن نیز باعث کاسته شدن از میزان مالیات می‌شود. بدین طریق میزان بدهی تشکیلات شرکتی در اتریش ۴۰ درصد کمتر از آلمان می باشد

معافی مالیاتی برای تحقیقات

در صورتی که مخارج صرف شده برای تحقیقات موجب کشفیات با ارزشی برای پیشرفت و یا بهبود اقتصاد ملی شود، تا سقف ۳۵درصد آن را می‌توان باز پس گرفت. بدین ترتیب اتریش پر جاذبه‌ترین سیستم مالیاتی را در زمینه F&E در سطح اروپا ارائه می‌دهد. شرکت‌هایی که در سال سودآوری نداشته‌اند در حالی که مخارج زیادی را متحمل شده‌اند، می‌توانند از مزایای مالی برای تحقیقات به میزان هشت درصد مخارج صرف شده بهره‌مند شوند.

معافی مالیاتی برای آموزش

معافیت آموزشی تا حد ۲۰ درصد برای دوره‌های آموزشی و تکمیلی کارمندان می‌توان در نظر گرفت. همچنین می‌توان از اعتبار مزایای آموزشی تا حد ۶ درصد برای مخارج متحمل شده، بهره‌مند شد. هزینه‌هایی مانند مالیات شغلی و مالیات بر ثروت که در کشورهای دیگر معمول می‌باشند در اتریش وجود ندارد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت و کار آفرینی در اتریش

تنظیم اساسنامه شرکت

آدرس شرکت، موضوع و نوع فعالیت شرکت، میزان مبلغ سرمایه‌گذاری، میزان سهم هریک از سهامداران، تعیین مدیر عامل و…

داشتن اقامت با عنوان شغل آزاد

گواهی مجوز تاسیس شرکت

گواهی عدم سوء پیشینه و ترجمه آن

مبلغ حداقل ۳۵۰۰۰ یورو (برای GmbH) در یکی از بانک های اروپایی اتریش ( که مبلغ ۱۷۵۰۰ یورو باید فورا بصورت نقدی پرداخت شود)

شناسنامه و ترجمه آن

تعیین حسابرس ، مشاوره حقوقی و مالیاتی و همچنین مدیرعامل و اعضای شرکت

پاسپورت

مزایای ثبت شرکت و کار آفرینی در اتریش

– مالکیت ۱۰۰ درصدی (بدون نیاز به شریک محلی)
– دسترسی به تمام نواحی اروپای شینگن برای مسافرت، تجارت و اقامت طولانی مدت
– امکان درخواست اقامت دائم پس از ۳ سال
– امکان درخواست پاسپورت ۵ سال بعد از اخذ اقامت دائم
– امکان اخذ آسان ویزا برای تمامی نقاط دنیا
– افتتاح حساب شرکتی و شخصی
– استفاده از مارک تجاری (برند) اروپائی
– قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا
– دریافت اقامت اتریش با ثبت شرکت و کار آفرینی در اتریش

-انواع اقامت قابل دریافت در اتریش به شرح ذیل میباشد:

اقامت دائم:

اقامت دائم برای افراد با تخصص‌های کلیدی و مهم: این نوع از اقامت برای بار اول به مدت ۱۸ ماه صادر می‌گردد و اجازه کار برای افراد متخصص در زمینه تخصصی این افراد را در بر دارد. اقامت دائم که اجازه کار بدون هیچگونه محدودیت زمانی را نیز در بر می‌گیرد.
اقامت دائم همراه با محدودیت زمانی، برای نمونه: جهت پیوستن افراد خانواده به یکدیگر. این نوع اقامت شامل اجازه کار جهت مشاغل مستقل می‌باشد، جهت مشاغل غیر مستقل ارائه مجوز از طرف اداره کار اتریش ضروری است.

اقامت دائم برای کلیه کشورهای اتحادیه اروپا:

این نوع اقامت بعد از ۵ سال اقامت بدون وقفه صادر می‌شود.

این نوع اقامت، اجازه کار برای تمامی مشاغل را در بر می‌گیرد.

اقامت موقت برای اهداف خاص:

این نوع از اقامت برای گروه های زیر صادر می شود.

کارمندان عالی رتبه چرخشی مانند مدیران شرکت‌ها و یا کارخانجات و یا نمایندگان آن‌ها که هر چند سال یک بار محل خدمت آن‌ها بنابر صلاح دید کارفرما تغییر می‌یابد، در این نوع اقامت ارائه مجوز از طرف اداره کارضروری است: گواهی و یا تاییدیه اشتغال به کار بعنوان کارمند عالی رتبه چرخشی کارگران خارجی که جهت کار در اتریش از طرف کارفرمای خود به صورت قانونی و برای مدت مشخص به این کشور فرستاده شده اند: در این حالت نیز ارائه گواهی و یا تاییدیه اشتغال به کار به عنوان کارگر خارجی از طرف اداره کار اتریش ضروری است. مدت زمان اشتغال بایستی بیش از شش ماه باشد.

مشاغل مستقل: در صورتیکه فرد خارجی طی قراردادی موظف به انجام کاری باشد که اجرای آن بیش از شش ماه به طول انجامد، در این مورد نیز احتمال ضرورت ارائه مجوز از طرف اداره کار وجود دارد.

مشاغل هنری: اعم از مستقل و یا غیر مستقل. در این حالت شخص تنها از راه فعالیت‌های هنری امرار معاش می‌کند. در این مورد ارائه ضمانت نامه الزامی نیست. در صورت فعالیت شغلی غیر مستقل در این زمینه ، ارائه مجوز از طرف اداره کار ضروری می‌باشد: گواهی اشتغال به کار بعنوان هنرمند.

موارد استثنائی مشاغل غیر مستقل: در صورتی که فعالیت شغلی مجزا از قوانین مربوط به اجازه کار اتباع خارجی باشد، ارائه گواهی مربوط به وضعیت استثنائی ضروری است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.