اقامت دانشجویی

اقامت دانشجویی اتریش

تحصیل در اتریش، و مهاجرت به اتریش جز پر طرفدارترین برنامه‌های اعزام در مهاجرت به اروپا می‌باشد . ادامه تحصیل در دانشگاه‌های اتریش تقریبا رایگان است و اتریش کشوری واقع در قلب اروپا در میان رشته کوه‌های بی‌نظیر آلپ و مهد هنر و موسیقی جهان بوده که داری فرهنگ غنی اروپایی و شرایط مناسب برای ادامه تحصیل می‌باشد. کشور اتریش با دارا بودن دانشگاه‌های ممتاز اروپا و جهان با رتبه زیر ۱۰۰، دارا بودن رتبه پنجم بهترین شهر دانشجویی دنیا در سال ۲۰۱۲، رفاه و کیفیت زندگی بالا، برخورداری از کیفیت آموزشی بسیار بالا و عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی در مرحله اخذ پذیرش، در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل می‌باشد و سالانه هزاران متقاضی از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در اتریش وارد این کشور می‌شوند. اخذ اقامت اتریش و دریافت پاسپورت اتریشی از ارزش بالایی برخوردار است.

دانشگاه‌های آموزش عالی در اتریش

در اتریش حدود ۲۱ مرکز عالی آموزش فنی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف فنی و مهندسی، اقتصاد، بازرگانی و امور مالی، مدیریت رسانه و ارتباطات، برخی رشته‌های پیراپزشکی و‌… در این مراکز تحصیل نمایند. دوره کارشناسی در این مراکز آموزش عالی ۳ ساله و کارشناسی ارشد ۲ ساله می‌باشد. وجه تمایز این مراکز آموزش عالی با دانشگاه‌ها به این صورت می‌باشد که دانشجو در ترم آخر دوره لیسانس و فوق لیسانس می‌بایست بین ۲ تا ۶ ماه در شرکت‌های مرتبط با رشته تحصیلی‌اش دوره کارآموزی بگذراند و پس از فارغ التحصیلی در صورت ممتاز بودن دانشجو و نیاز شرکت مذکور می‌تواند در همانجا برای استخدام اقدام نماید.

نکته: اکثر دانشگاه‌های آموزش عالی فنی دارای امتحان ورودی می‌باشند که متقاضی می‌بایست در زمان مناسب پیش از شروع زمان امتحانات مدارک خود را جهت اخذ پذیرش به ما ارائه نماید.

مراکز دانشگاهی اتریش

کشور اتریش دارای:

۲۲ دانشگاه دولتی در رشته‌های علوم پزشکی، فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم کشاورزی و منابع طبیعی و هنر و فیلم و موسیقی

۱۱ دانشگاه خصوصی در رشته‌های مختلف تحصیلی

۲۱ دانشگاه عالی آموزش فنی (fachhochschule) در رشته‌های مختلف فنی و مهندسی، اقتصاد، بازرگانی و امور مالی، مدیریت رسانه و ارتباطات، برخی رشته های پیراپزشکی و …

و سایر موسسات آموزش عالی می‌باشد.

دانشگاه‌های اتریش مورد تایید وزارت علوم ایران:
۱. دانشگاه وین
۲. دانشگاه گراتس
۳. دانشگاه اینسبوروک
۴. دانشگاه تکنیک (فنی) وین
۵. دانشگاه فرهنگ زمین (BOKU) وین
۶. دانشگاه دامپزشکی وین
۷. دانشگاه اقتصاد و تجارت وین
۸. دانشگاه تکنیک (فنی) گراتس
۹. دانشگاه مونتان لئوبن
۱۰. دانشگاه سالزبورگ
۱۱. دانشگاه لینز
۱۲. دانشگاه کلاگنفورت

دانشگاه‌های اتریش مورد تایید وزارت بهداشت ایران:
۱. دانشگاه پزشکی وین
۲. دانشگاه پزشکی گراتس

بیمه در اتریش

تمامی افراد و دانشجویان در اتریش بیمه هستند و شما از لحظه ورود در اتریش می‌بایست بیمه داشته و حتی زمان تعویض و تمدید ویزا هم می‌بایست با شرکت بیمه اتریش قرارداد بیمه داشته باشید که این هزینه ماهانه حدود ۵۴ یورو می‌باشد. اتریش دارای یکی از بهترین شرایط بیمه در دنیا می‌باشد بطوری که پس از دریافت بیمه تمامی هزینه‌های ویزیت دکتران عمومی و متخصص و آزمایشات تشخیص طبی و عکسبرداری‌ها رایگان می‌باشد.

اجازه کار در اتریش

دانشجویان دوره کارشناسی اتریش دارای ۱۰ ساعت اجازه کار در هفته و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته و دکتری در صورت اخذ بورسیه تحصیلی ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند.

فرصت‌های بعد از تحصیل در اتریش

در اتریش پس از اتمام تحصیل به شما ویزای یک سال جستجوی کار داده می‌شود و در صورت استخدام ویزای شما به ویزای کاری تبدیل خواهد شد.

شرایط درخواست پذیرش تحصیلی از کشور اتریش

در ابتدا باید توجه داشته باشید که مهلت تقاضانامه تحصیلی برای ترم زمستانی تا ۵ سپتامبر و برای ترم تابستانی تا ۵ فوریه می‌باشد و تمامی مدارک مورد نیاز باید تا این تاریخ به دانشگاه رسیده باشد. با توجه به اینکه مراحل بررسی پرونده‌های داوطلبان به زمان زیادی احتیاج دارد توصیه می‌شود که داوطلبان هرچه زودتر مدارک خود را به ما ارائه نمایند. برخی دانشگاه‌ها مانند (دانشگاه‌های پزشکی، دانشگاه و دانشکده‌های هنر، دانشگاه‌های آموزش عالی فنی) دارای آزمون ورودی می‌باشند که در برخی از آن‌ها مهلت تقاضای شرکت در آزمون تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می‌باشد و بنابراین بسیار مهم است که شما در زمان مناسب نسبت به آماده سازی و ارایه مدارک به ما اقدام کنید.
مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه‌های سراسری (دولتی) ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل و قبولی کنکور سراسری ایران می‌باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های اتریش

۱.کپی صفحه اول پاسپورت
۲. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن.
۳. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن.
۴. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن.
۵. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک لیسانس و ریز نمرات آن.
۶. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات آن.
۷. مدرک زبان آلمانی و انگلیسی درصورت موجود بودن.
۸. ترجمه رسمی نامه سازمان سنجش مبنی بر قبولی در کنکور سراسری ایران.
۹. ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو.
۱۰. رزومه (CV) برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری.
۱۱. نامه انگیزه دانشجو برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری.
۱۲. دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی.
این مدارک با توجه به شرایط دانشجو، مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد تقاضا متفاوت می‌باشد.
کلیه مدارک تحصیلی می‌بایست پس از تایید دادگستری و وزارت امور خارجه ایران به تایید سفارت اتریش در ایران برسد و این مدارک پس از تایید وکیل معتمد سفارت اتریش قابل تایید سفارت می‌باشد.
نکته: ترجمه رسمی به زبان انگلیسی مدارک تحصیلی دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی، لیسانس و فوق لیسانس نیز برای دانشگاه ها مورد قبول می‌باشند ولی سفارت اتریش گاهی از تائید مدارک غیر آلمانی خودداری میکند. از این رو توصیه میکنیم مدارک را به زبان آلمانی ترجمه کنید.

مقاطع تحصیلی

دوره کالج یا پیش دانشگاهی در اتریش

کالج در اتریش معمولا دو ترم است و این کالج‌ها به زبان آلمانی هستند و با توجه به معدل و نمرات دوره دبیرستان و نوع رشته انتخابی دانشگاه، می‌بایست برخی از سرفصل‌های دروس دبیرستان را به عنوان پیش نیاز بگذرانید. پیش نیاز شرط ورود به کالج‌ها گذراندن دوره زبان آلمانی می‌باشد که دانشجو پس از ورود به اتریش می‌تواند در موسسات آموزش زبان آلمانی که از طرف خود دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند، ثبت نام نماید. دوره کالج دارای دو آزمون می‌باشد، یکی آزمون ورودی پیش از ورود به کالج و دیگری آزمون پایانی پس از گذراندن دوره کالج. دانشجو پس از گذراندن دوره زبان آلمانی و قبولی در امتحان پایان دوره کالج به عنوان دانشجوی رسمی دانشگاه محسوب می‌شود.

نکته ۱: سطح زبان آلمانی مورد قبول دانشگاه‌های اتریش در بسیاری از رشته‌های تحصیلی B۲ و در برخی دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی مانند پزشکی و دندانپزشکی C۱ می‌باشد.

نکته ۲: اگر شخصی در ایران دارای مدرک لیسانس بوده اما قبولی کنکور سراسری برای کارشناسی ارشد را نداشته باشد می‌توانیم برای پذیرش دوره کارشناسی ارشد پیوسته اقدام کنیم به این صورت که ابتدا پذیرش رشته مورد نظر در مقطع کارشناسی را اخذ و پس از گذراندن تعدادی واحد درسی مطابق دوره لیسانس اتریش می‌توان برای کارشناسی ارشد اقدام نماییم.

مقطع لیسانس در اتریش

برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس می‌بایست دانشجوی رشته مورد نظر در ایران باشید و یا قبولی کنکور سراسری (دانشگاه دولتی) در رشته مورد نظر در ایران را داشته باشید. اگر شما دیپلمه ایران باشید یعنی ۱۲ سال تحصیل کامل داشته باشید می‌بایست پس از اخذ پذیرش در مقطع لیسانس ابتدا برای ورود به کالج یا پیش دانشگاهی اقدام نمایید و دوره های زبان آلمانی را بگذرانید.

شرایط پذیرش پرونده برای اخذ پذیرش:

دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی برای ورود به دوره های کالج.
دارا بودن قبولی کنکور سراسری (دانشگاه‌های دولتی) ایران و یا گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو در یکی از دانشگاه‌های ایران
کپی صفحه اول پاسپورت
ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن
ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن
ترجمه رسمی نامه سازمان سنجش مبنی بر قبولی در کنکور سراسری ایران
ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو
دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی

مقطع فوق لیسانس و دکترا در اتریش

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشور اتریش می‌بایست دانشجوی رشته مورد نظر در ایران باشید و یا قبولی کنکور سراسری (دانشگاه دولتی) در رشته مورد نظر در ایران را داشته باشید. زبان تدریس برای مقطع کارشناسی ارشد در برخی رشته‌ها آلمانی و بسیاری از رشته‌ها هم به انگلیسی می‌باشد.

در مقطع دکترا با توجه به علاقه، دانشجو می‌تواند به زبان انگلیسی و یا آلمانی تحصیل نماید اما در اکثر رشته‌ها تدریس به زبان انگلیسی می‌باشد.

شرایط پذیرش پرونده برای اخذ پذیرش:

دارا بودن مدرک لیسانس برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و مدرک فوق لیسانس برای پذیرش در مقطع دکترا.
دارا بودن قبولی کنکور سراسری (دانشگاه‌های دولتی) ایران و یا گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو در یکی از دانشگاه‌های ایران در مقطع تحصیلی مورد نظر.
کپی صفحه اول پاسپورت
دارا بودن رزومه و نامه انگیزه.
ترجمه رسمی به زبان آلمانی یا مدرک لیسانس و ریز نمرات آن.
ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات آن.
مدرک زبان آلمانی درصورت موجود بودن.
ترجمه رسمی نامه سازمان سنجش مبنی بر قبولی در کنکور سراسری ایران.
ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو.
دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی.
دارا بودن مدرک زبان انگلیسی برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی

نکته: سطح مدرک انگلیسی مورد نیاز برای بسیاری از رشته‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی:

– Adequate English proficiency: Level B۲/C۱

– Cambridge Certificate of Advanced English IELTS score ۶.۰ or better TOEFL paper based ۵۷۷ or TOEIC at least ۷۸۵ points.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اتریش:

۱. کپی صفحه اول پاسپورت

۲. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن

۳. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن

۴. ترجمه رسمی به زبان آلمانی گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو و دروس گذرانده در دانشگاه و ریز نمرات آن

۵. مدرک زبان آلمانی و انگلیسی درصورت موجود بودن

۶. دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی

ویزای تحصیلی اتریش

جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش، ابتدا می بایست متقاضی، پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های اتریش را داشته باشد و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نماید. برای این منظور شما باید وقت درخواست ویزا و تحویل مدارک از سفارت اتریش در ایران دریافت نمایید که این عمل بصورت آنلاین از طریق وب سایت سفارت یا از طریق تماس تلفنی با سفارت امکان پذیر می‌باشد. باید توجه داشته باشید که به دلیل تراکم بالای درخواست‌های انجام شده زودتر برای اخذ وقت تحویل مدارک اقدام نمایید. درصورت ارائه مدارک کامل برای شما یک ویزای سه ماهه صادر می‌شود که پس از ورود به اتریش می‌توانید کارت اقامت یکساله خود را از اداره مربوطه دریافت نمایید.

نکته: یکی از نقاط قوت اخذ پذیرش تحصیلی در اتریش این است که شما پس از اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی می‌توانید برای همسر خود نیز یه طور همزمان درخواست ویزای همراه نموده و برای وی نیز ویزای اقامت همراه دریافت نمایید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی اتریش:

فرم درخواست اقامت همراه با عکس پاسپورتی
نامه پذیرش دانشگاه اتریش
نامه مدرک تامین مالی (حساب بانکی یا ضمانت نامه از فرد اتریشی)
مدارکی دال بر محل اقامت در اتریش (اجاره نامه محل اقامت یا خوابگاه دانشجویی)
مدارک ترجمه شده رسمی شامل شناسنامه، گواهی عدم سوء پیشینه و قباله ازدواج دانشجو به زبان آلمانی.
گذرنامه معتبر و کپی تمام صفحات گذرنامه
بیمه مسافرتی
عکس رنگی پاسپورتی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *